BlockFi ogłasza upadłość. Podsumowanie tygodnia #446
Z kryptowalutowej szafy wypadają kolejne trupy. Tym razem chodzi o BlockFi.
BlockFi ogłasza upadłość
O tym, że platforma pożyczkowa z rynku kryptowalut BlockFi może upaść, mówiono od paru tygodni. Firma początkowo zaprzeczała. Tyle że 28 listopada poinformowała o złożeniu wniosku, który rozpoczyna procedurę upadłości.
Powodem są m.in. problemy giełdy FTX, która to rozpoczęła taką samą procedurę 11 listopada. Wcześniej FTX uruchomiło dla BlockFi, które już wcześniej miało problemy finansowe, linię kredytową na poziomie 400 mln USD.
Źródło: twitter.com
Rosja stworzy międzynarodowy system rozliczeń oparty na blockchainie?
Prezydent Rosji Władimir Putin pojawił się na Międzynarodowej Konferencji AI Journey w Moskwie. W trakcie przemowy wszedł na temat systemu rozliczeń, który jego zdaniem powinien powstać.
– (…) technologia blockchain może zostać wykorzystana do stworzenia nowego systemu rozliczeń międzynarodowych, który będzie znacznie wygodniejszy, całkowicie bezpieczny dla jego użytkowników i co najważniejsze, nie będzie zależny od banków czy ingerencji państw trzecich – powiedział. – Jestem przekonany, że coś takiego na pewno powstanie i będzie się rozwijać, bo nikomu nie podoba się dyktat monopolistów, który szkodzi wszystkim, w tym samym monopolistom – dodał.
Źródło: Cointelegraph
Salwador zakłada Narodowe Biuro ds. Bitcoina
Z kolei Salwador kontynuuje swoją probitcoinową politykę. Kraj zakłada Narodowe Biuro ds. Bitcoina (National Bitcoin Office, ONBTC).
Celem ONBTC będzie projektowanie, diagnozowanie, planowanie, programowanie, koordynowanie, monitorowanie, mierzenie, analizowanie i ocena planów, programów oraz projektów związanych z bitcoinem [ważnych] dla rozwoju gospodarczego kraju
– ogłoszono w komunikacie.
Wszystkie instytucje publiczne współpracują z ONBTC w celu realizacji jego celów. Na przykład Ministerstwo Spraw Zagranicznych będzie współpracować w przypadku współpracy międzynarodowej (…)
– czytamy w poście.
Źródło: LinkedIn
Christine Lagarde chce MiCA II
Stojąca na czele Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde uważa, że regulacje dot. kryptowalut, nad którymi pracuje UE – MiCA – nie są wystarczające.
– Przynajmniej Europa [w kwestii regulacji] wyprzedza resztę – powiedziała w czasie obrad Komisji Gospodarczej i Monetarnej Parlamentu Europejskiego. – Ale jak powiedziałam wcześniej, jest to jeden krok we właściwym kierunku. Musi istnieć MiCA II, które obejmuje szerszy zakres tego, co [UE] ma regulować i nadzorować, jest to bardzo potrzebne – dodała.
Z innej jej wypowiedzi – z czerwca – wiemy, że chciałaby, by regulacje objęty też staking i kryptowalutowe pożyczki.
Źródło: Cointelegraph