Reklama:

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Rosja będzie handlowała surowcami za pomocą BTC? UE może uderzyć w rynek kryptowalut. Podsumowanie #411

Rosja rozważa sprzedaż gazu za BTC, a UE planuje bardziej restrykcyjne regulacje dla kryptowalut. Szef Fedu w USA wzywa do nowych przepisów. Oto najnowsze informacje na temat regulacji rynku kryptowalut.

30 marca 2022 | 15:18

W chwili, gdy piszemy te słowa, rynek kryptowalut zaczną rosnąć. Co stoi za tymi wzrostami?

Rosja będzie sprzedawać gaz za BTC?

Przewodniczący komisji ds. energii Dumy Państwowej, Pavel Zavalny, powiedział publicznie, że Rosja może zacząć sprzedawać „zaprzyjaźnionym” krajom surowce w zamian za bitcoiny.

– Jeśli chodzi o nasze „przyjazne” kraje, takie jak Chiny czy Turcja, które nie wywierają na nas presji, to od jakiegoś czasu proponujemy im płatności w walutach narodowych, takich jak rubel i juan – powiedział Zavalny. – W przypadku Turcji mogą to być liry i ruble. Może więc istnieć wiele różnych walut i jest to standardowa praktyka. Jeśli chcą bitcoina, będziemy handlować bitcoinem – dodał.

Jak na razie informacja nie została jednak potwierdzona przez Kreml.

Źródło: CNBC

Rosja musi szybko uregulować rynek kryptowalut

Niejako potwierdzeniem powyższych informacji mogą być jednak słowa wiceministra energii, Jewgienija Grabczaka. Polityk ten potwierdził, że władze Rosji muszą szybko załatać „lukę prawną” dot. m.in. miningu kryptowalut.

– Luka prawna utrudnia uregulowanie tego obszaru i ustalenie jasnych reguł gry. Tę próżnię prawną należy [usunąć] jak najszybciej. Jeśli chcemy się jakoś dogadać z tym rynkiem, a w obecnej rzeczywistości nie mamy innych możliwości, musimy wprowadzić regulacje prawne, dodając do ram regulacyjnych pojęcie kopania [kryptowalut] – stwierdził Grabchak w rozmowie z agencją TASS.

Źródło: TASS

UE uderzy rynek kryptowalut?

UE planowała zakazać obsługi kryptowalut, które są kopane za pomocą algorytmu Proof-of-Work. Niebezpieczeństwo zostało jednak zażegnane. Tyle że pojawiło się kolejne.

Już 31 marca Komisja Gospodarcza i Monetarna Parlamentu Europejskiego będzie głosować nad przyjęciem projektu regulacyjnego dot. przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy (AML). Problem w tym, że najnowszy projekt rozporządzenia wymusiłby od dostawców usług kryptowalutowych zarówno gromadzenie danych osób, które przesyłają za ich pomocą kryptowaluty, ale także “weryfikowanie dokładności informacji dotyczących inicjatora lub beneficjenta stojącego za tego typu portfelem”.

Innymi słowy, UE może zakazać obsługi prywatnych, anonimowych portfeli na kryptowaluty. To pomysł podobny do tego, nad którym w 2021 r. debatowały władze USA. W Stanach Zjednoczonych szybko się z niego wycofano.

Źródło: Twitter

Szef Fedu chce regulacji rynku kryptowalut

W USA trwa zaś nadal debata nt. rynku kryptowalut. Prezes Rezerwy Federalnej, Jerome Powell, powiedział, że branża potrzebuje specjalnych regulacji.

Nasze obecne ramy regulacyjne nie zostały zbudowane z myślą o cyfrowym świecie… Stablecoiny, waluty cyfrowe banków centralnych i w ogóle cyfrowe finanse będą wymagały od nas wprowadzenia zmian w istniejących przepisach i regulacjach, a nawet zupełnie nowych zasad i ram – powiedział Powell.

Źródło: News.bitcoin.com

Reklama:

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut