Reklama:

Ekonomia. Krótka historia

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Infoshare2020: Piotr Konieczny – techniki pozyskiwania informacji i bezpieczeństwo w sieci

Posłuchaj wywiadu z Piotrem Koniecznym na temat pozyskiwania informacji i bezpieczeństwie w sieci, kryptowalutach i nie tylko... @infoshare

1 października 2020 | 17:07

Piotr Konieczny z serwisku Niebezpiecznik.pl w wywiadzie z dziennikarzami Cyfrowej Ekonomii przy okazji konferencji Infoshare opowiadał o między innym o bezpieczeństwie działań w internecie, szpiegowaniu i kryptowalutach. Zobacz wideo:

Piotr Konieczny jest założycielem Niebezpiecznik.pl, ekspertem ds. bezpieczeństwa komputerowego. Od 15 lat pomaga największym polskim i zagranicznym firmom w zabezpieczaniu ich sieci oraz serwisów internetowych.

W wywiadzie Piotr opowiadał o trzech filarach działania niebezpiecznika, jakimi są redakcja, hakowanie firm na zlecenie w celu poprawienia ich bezpieczeństwa oraz edukacja. Niebezpiecznik.pl prowadzi również szkolenia. Założyciel opowiedział nam o najnowszym – OSINT: zaawansowane pozyskiwanie szczegółowych informacji na temat ludzi i firm (nie tylko z internetu)

Kurs przygotowuje do zdobywania informacje na temat ludzi i firm z setek ogólnodostępnych i niepublicznych baz danych, wiedzę niezbędną do namierzania ludzi w internecie. Podczas kursu poznasz między innymi zaawansowane techniki analizy zdobytych danych.

Piotr Konieczny zwrócił uwagę, że żyjemy w czasach, w których osoby z pewnymi kontaktami, bądź umiejętnościami mogą znaleźć potrzebne informacje w zasadzie dotyczące każdego, łącznie z numerem telefonu, czy numerem pesel. Zauważył również, że już wiele razy spotkaliśmy się z wyciekiem, bądź wykradnięciem wrażliwych danych oraz podkreślił, że dlatego tak ważne jest świadome działanie w internecie, zdawanie sobie sprawy z możliwych zagrożeń i unikanie niebezpieczeństw. 

Można jedynie próbować wyobrazić sobie ilość materiałów, czy treści, która codziennie trafia do internetu. Systemy różnych firm łączą się ze sobą i coraz częściej wymieniają danymi. Piotr Konieczny zauważył, że przy powszechnej digitalizacji będzie więc coraz łatwiej znaleźć jakieś wrażliwe informacje. Łatwiej może również dojść do wycieków danych na skutek błędu osoby zarządzającej, włamania hakerów, czy też sabotażu pracownika. 

Reklama:

Quark