FTX wydało na jedzenie i luksusowe hotele majątek. Podsumowanie tygodnia #452
Jak co tydzień, wracamy na rynek kryptowalut, by podsumować najważniejsze newsy. Ponownie rozpoczynamy od afery FTX.
FTX wydało majątek na jedzenie i drogie hotele
Coraz więcej dowiadujemy się o kulisach działania FTX. Okazuje się, że firma wydała w ciągu 9 miesięcy poprzedzających swój upadek aż 40 mln USD na noclegi w drogich hotelach, jedzenie i loty pracowników.
Ponad 15 milionów dolarów wydano na zakwaterowanie w luksusowych hotelach (5,8 miliona dolarów w hotelu Albany, ok. 3,6 miliona dolarów w Grand Hyatt i 800 000 dolarów w Rosewood).
Firma opłacała też delegacje pracowników i ich przeloty. Zawarła też umowę z przewoźnikiem na transportowanie na Bahamy przesyłek z Amazona.
Źródło: Business Insider
Rosja pracuje nad transgranicznym CBDC
Rosja pracuje nad modelami CBDC, które mają pomóc w wymianie handlowej. Obecnie brane pod uwagę są dwa modele. Pierwszy ma opierać się na umowach dwustronnych, jakie z Rosją będą zawierać inne kraje w celu integracji ich cyfrowych walut z systemem e-rubla. Drugi model dot. hubu dla Rosji do interakcji z innymi państwami.
Szczegóły mamy poznać jeszcze w tym kwartale.
Źródło: Kommersant
Ferrari kończy firmę z blockchainową firmą
Scuderia Ferrari, czyli dział ds. wyścigów Ferrari, zakończył współpracę ze sponsorem z rynku kryptowalut – firmą Velas. Ta rozpoczęła się w 2021 roku. Jej wartość była wyceniana na 30 milionów dolarów rocznie. Chodziło o działania marketingowe, m.in. zaangażowania fanów wyścigów poprzez NFT.
Oficjalnym powodem zerwania umowy było “nieprzestrzeganie zapisów umowy”.
Źródło: scuderiafans.com
Polskie służby chcą nas dokładniej inwigilować
Polski rząd przygotował projekt ustawy, który umożliwi polskich służbom dostęp do naszych e-maili i korespondencji z komunikatorów. Dostawcy tych usług będą musieli archiwizować tego typu dane przez 12 miesięcy.
Nie wiadomo, czy prawo wejdzie w życie, bowiem nie jest ono zgodne z unijnymi regulacjami. Polskie władze jednak o tym wiedzą, o czym świadczy opinia, jaką przygotowała podsekretarz stanu w KPRM ds. Unii Europejskiej Karolina Rudzińska.
Źródło: gazetaprawna.pl