Reklama:

Ekonomia. Krótka historia

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Czołowe giełdy w USA złamały prawo? Informacje Tygodnia #231

Teraz już w górę? Japońska giełda okradziona. Czy 3 czołowe giełdy kryptowalut w USA złamały prawo? Sprawdź informacje tygodnia >>

25 września 2018 | 13:31

Zapraszamy na cotygodniowe podsumowanie tygodnia.

Amerykański kongresman chce wspierać kryptowaluty i Blockchain

Amerykański kongresman Tom Emmer opublikował w piątek trzy projekty przepisów dotyczących Blockchain i walut cyfrowych. Polityk chce wprowadzić temat swoich propozycji na obrady Kongresu do kilku tygodni. Projekty ustaw dotyczą głównie opodatkowania zysków z obrotu kryptowalutami, tematu kopania walut cyfrowych oraz “wyrażenia poparcia dla branży i jej rozwoju”.

Początek końca Augura?

Augur, protokół rynku predykcyjnego zbudowany na bazie blockchainia Ethereum, odnotowuje niepokojące spadki liczby użytkowników. Wykres na stronie DappRadar – portalu, który śledzi tweety, ilość jednostek ETH w aplikacjach oraz liczbę użytkowników – pokazał spadek z 260 użytkowników na platformie w lipcu br. do 24 userów obecnie.

Tematem zainteresował się użytkownik portalu, któremu nie grozi upadek – Twittera. Kevin Rooke zapytał publicznie członków społeczności Augura, dlaczego nie korzystają z jego możliwości. Odpowiedzi wskazują na to, że userzy uważają, że używanie aplikacji było zbyt ryzykowne i trudne. Osoby, które były zainteresowane podobnymi aplikacjami do prognozowania, zaczęły korzystać z innych platform.

Japońska giełda okradziona

Giełda kryptowalut Zaif została zaatakowana przez hakerów. Platforma ustraciła środki o wartości ponad 59 mln. USD.

Tech Bureau Inc, firma prowadząca platformę Zaif, przybliża szczegóły wydarzenia. Giełda wykryła błąd serwera 17 września, po którym Zaif zawiesił wpłaty i wypłaty. 18 września giełda zdała sobie jednak sprawę, że błąd był włamaniem i zgłosiła ten incydent japońskiemu regulatorowi finansowemu, Financial Services Agency (FSA). Hakerzy zdołali ukraść 5966 bitcoinów (BTC), Bitcoin Cash (BCH) i MonaCoin (MONA).

Teraz już w górę?

Czy BTC ma już spadki za sobą? Tak uważa Michael Novogratz, znany inwestor. Przyznał w mediach, że jego zdaniem kryptowaluty mają jednak najgorsze za sobą. Sam uważa, że bitcoin padł ofiarą „klasycznej, spekulacyjnej i globalnej manii”, która doprowadziła w szybkim tempie do bańki spekulacyjnej w latach 2016-2017. Oczywiście bańka musiała się zakończyć pęknięciem. Czy jednak to oznacza, że dno jest już za nami?

SEC nadal opóźnia decyzję w sprawie ETFów BTC

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) w czwartek poinformowała, że po raz drugi musi opóźnić podjęcie swojej decyzji w sprawie bitcoinowego ETFu (exchange-traded fund). Autorem wniosku jest  giełda instrumentów pochodnych CBOE.

SEC czeka ponoć na kolejne opinie prawne i eksperckie:

„Zgodnie z sekcją 19 lit. b) pkt 2 lit. b) pkt B) ustawy Komisja zawiadamia o powodach dalszego poddania problemu pod dyskusję. Komisja wszczyna postępowanie w celu umożliwienia dodatkowej analizy zgodności proponowanej zmiany przepisu z sekcją 6 lit. b) pkt 5 ustawy, która wymaga, między innymi, aby zasady krajowej giełdy papierów wartościowych „miały na celu zapobieganie oszukańczym i manipulacyjnym działaniom i praktykom, promowanie sprawiedliwych i godziwych zasad handlu” oraz “ochronę inwestorów i interesu publicznego”.

GainBitcoin pokonane przez Indie

GainBitcoin to kolejna domniemana piramida finansowa, która zachęca do kopania bitcoinów za pomocą chmury obliczeniowej. W kwietniu tego roku w sprawie projektu rozpoczęło się jednak śledztwo. Indyjski wymiar sprawiedliwości poinformował o zajęciu nieruchomości oraz kont bankowych należących do pomysłodawcy przedsięwzięcia – Amita Bhardwaja. Szacuje się, że do tej pory Amit zebrał ponad $5,26 mld. Do zajętych nieruchomości należą m.in. biura oraz apartamenty firmy.

Czy 3 czołowe giełdy kryptowalut w USA złamały prawo?

Binance, Kraken i Gate.io są posądzane o złamanie prawa stanowego Nowego Jorku. Wiosną br. stan uruchomił Inicjatywę Integralności Rynków. W jej ramach zwrócił się do 13 platform handlowych o dobrowolne udostępnianie informacji o swoich praktykach. Chodziło głównie o kontrolę zabezpieczeń przed manipulacjami rynkowymi i oszustwami. Trzy wspomniane giełdy odmówiły jednak udostępnienia danych. W rezultacie Prokuratura Generalna zgłosiła wszystkie 3 podmioty do Departamentu Usług Finansowych w Nowym Jorku (NYDFS) sugerując potencjalne naruszenie przepisów stanowych.

Brazylijskie banki walczą z krypto-firmami

Brazylijski organ nadzoru antymonopolowego CADE wszczął dochodzenie w sprawie największych banków w kraju. Instytucje bankowe rzekomo wykorzystywały swoją pozycji rynkową w celu ograniczenia możliwości handlu kryptowalutami. CADE potwierdziło, że bada temat pod kątem działalności Banco do Brasil SA oraz pięciu innych dużych banków. CADE zauważa, że “w rzeczywistości, główne banki nakładają ograniczenia lub nawet zakazują (…) dostępu do systemu finansowego przez maklerów kryptowalutowych”.

John McAfee wraca

McAfee wraca do kryptowalutowych mediów z przytupem. W mediach atakuje teraz scentralizowane giełdy kryptowalut („Giełdy scentralizowane są zależne od innych podmiotów lub pośredników, którzy kontrolują przepływ aktywów. Za te usługi pośrednik żąda opłaty”) i sugeruje to, że sam widzi przyszłość w zdecentralizowanych platformach. Oprócz tego wyjawił wręcz religijne podejście do Blockchaina:

„Przed pojawieniem się technologii Blockchain nie mieliśmy styczności z prawdą. Blockchain to pierwsza technologia, która mówi „jestem prawdą”. CNN mówi swoją prawdę, Fox News mówi swoje, Rosja mówi swoje, Chiny mówią swoje i Ameryka mówi swoje. Nawet mężczyzna na ulicy mówi coś innego. Do tej pory nie wiedzieliśmy, co jest prawdą. Teraz wiemy. Proszę w końcu zrozumieć, że prawda i regulacje nie mogą ze sobą współistnieć.”

Reklama:

Quark