Beer and bitcoin 21 – relacja z wydarzenia
Po kameralnej edycji czerwcowej zastanawialiśmy się czy nie zawiesić organizacji spotkań Beer & Bitcoin w okresie wakacyjnym. Zaryzykowaliśmy i ogłosiliśmy termin lipcowy.
Frekwencja zaskoczyła nas bardzo pozytywnie. W siedzibie Hackerspace poza stałymi bywalcami pojawiło się również sporo nowych twarzy. Tym razem zaprosiliśmy czterech prelegentów: Marcelinę Szwed – Ziemichód, Aleksandra Sokyrko oraz Bartłomieja Sitka i Michała Stryjewskiego. Krótkie wprowadzenie należało tradycyjnie do Stanisława Wołocha, który przedstawił krótko definicję blockchain i inne pojęcia przydane początkującym słuchaczom.
Jako pierwsza wystąpiła Marcelina Szwed – Ziemichód – adwokat i doradca podatkowy prowadząca własną firmę MSZtax. Zajmuje się głównie kwestiami związanymi z podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT) i podatkiem od towarów i usług (VAT), jak również podatkowymi aspektami prowadzenia biznesów związanych z kryptowalutami i Blockchain. Jest członkiem strumienia Blockchain/DLT i waluty wirtualne przy Ministerstwie Cyfryzacji, a po godzinach tworzy bloga kryptowalutyipodatki.pl. Swoją prezentację przygotowaną specjalnie na Beer & Bitcoin poświęciła stosunkowi organów publicznych do kryptowalut i zmianom, które miały miejsce przez ostatnie kilka miesięcy. W Polsce zaczęło się od uznania kryptowalut przez Ministerstwo Finansów za prawo majątkowe. Stąd pomysł na objęcie ich obowiązkiem PCC. Przeciwko niemu zrzeszyło się całe środowisko bitcoinowe w Polsce i 20 kwietnia odbył się protest przeciwko PCC pod Ministerstwem Finansów. Oficjalnie poboru PCC zaniechano 11 lipca, a obecnie w praktyce Urzędy Skarbowe nie podejmują żadnych działań w kierunku jego egzekwowania. Obecnie zawiązała się grupa robocza do spraw kryptowalut i Blockchain w Komisji Nadzoru Finansowego, która jako zadanie obrała sobie sporządzenie raportu z definicjami pojęć. Co z tego wyniknie, pokaże czas.
Kolejnym prelegentem był Aleksander Sokyrko – specjalista od AML/KYC i Blockchain ze swoją prezentacją „KYC oraz AML w świecie kryptowalut”. AML to skrót od „Anti-Money Laundering”, co oznacza wszystkie działania podejmowane przez organizacje świadczące usługi finansowe (głównie banki) i mające na celu wyeliminowanie zjawiska prania brudnych pieniędzy. W wielu firmach wydziela się dział Anti-Money Laundering, który zabezpiecza system finansowy przed wykorzystaniem go do przestępczych celów (np. finansowanie terroryzmu czy uwierzytelnianie dochodów pochodzących z działalności przestępczej). Działania AML często stanowią podstawę do wszczęcia postępowania, którego wynikiem jest powstrzymanie przestępców. Z kolei KYC, czyli Know your customer, Poznaj swojego klienta to procedura należytej staranności oraz regulacja bankowa, jaką muszą przeprowadzać instytucje finansowe do zidentyfikowania swoich klientów i uzyskania wszelkich informacji wymaganych do prowadzenia interesów. Oprócz tego ma ona na celu również monitorowanie transakcji przeprowadzanych przez klienta mimo udokumentowanego profilu czy historii rachunków. Banki, stosując procedurę KYC, wykorzystują coraz częściej specjalistyczne oprogramowanie np. do analizy nazwisk oraz obserwacji trendów. W przypadku kryptowalut KYC i AML mają zastosowanie w przypadku giełd i walletów.
Na koniec wystąpili Bartłomiej Sitek (dyrektor zarządzający w Brokeria Expert w Elblągu) oraz Michał Stryjewski z CryptoGogle. W ramach swojej prezentacji przedstawili swój projekt Chainers Club, który określają jako pierwszy krypto co-creating w Polsce. To grupa przedsiębiorców, których łączy wspólna pasja – Blockchain. Ich misją jest pomoc wszystkim przedsiębiorcom, którzy wspólnie propagować wiedzę o Blockchain w Polsce. Klub Chainers na ul. Św. Ducha w Elblągu to również swojego rodzaju coworking: klubowicz ma możliwość korzystania z powierzchni biura. W Klubie organizowane są również warsztaty i cykliczne spotkania z innymi klubowiczami co daje okazję, by poznawać świat krypto, i doskonalić swoją wiedzę. Z kolei wewnętrzny komunikator informuje o możliwości pomnażania kapitału, i pozwala na komunikację pomiędzy traderami.
Po części oficjalnej przyszedł czas na rozmowy w kuluarach. Już teraz zapraszamy na kolejne spotkanie: 21 sierpnia o godz. 18 w siedzibie Warsaw Hackerspace przy. Ul. Wolność 2a. Wszystkie nasze spotkania objęte są patronatem Polskiego Stowarzyszenia Bitcoin.