Banki w USA mogą przechowywać kryptowaluty. Podsumowanie tygodnia #325
Rynek kryptowalut zaczął mocno rosnąć. Zwłaszcza na cenie zyskuje Ethereum. Co zaś działo się w sferze fundamentów?
Banki w USA mogą przechowywać cyfrowe waluty
Amerykańskie Biuro Kontrolera Waluty (OCC), niezależne biuro Departamentu Skarbu Stanów Zjednoczonych, opublikowało swoje oświadczenie wyjaśniające to, że amerykańskie banki i federalne stowarzyszenia oszczędnościowe mają prawo przechowywać cyfrowe waluty dla swoich klientów.
– Od skrytek depozytowych po wirtualne skarbce – musimy zapewnić, że banki mogą dziś sprostać potrzebom ich klientów w zakresie usług finansowych – przekazał w komunikacie pełniący obowiązki kontrolera Brian P. Brooks. – Ta opinia wyjaśnia, że banki mogą nadal zaspokajać potrzeby swoich klientów w zakresie ochrony ich najcenniejszych aktywów. – dodał Brooks.
Źródło: wsj.co
Powstało Światowe Stowarzyszenie Stablecoinów
Stablecoiny zyskują na znaczeniu, więc ważne jest to, by ten rynek miał swoją reprezentację. Dlatego też społeczność kryptowalut założyła w Szwajcarii Międzynarodowe Stowarzyszenie Stablecoinów. Za projektem stoi giełda kryptowalut – VirgoX i firma Global Digital Assets.
Adam Cai, szef VirgoX, powiedział w mediach, że różne inicjatywy dot. stablecoinów nie są odpowiednio zaadoptowane.
– Powinny to być nie tylko pary handlowe, ale także globalne płatności i przekazy transgraniczne. Ponadto, aby zachęcić użytkowników do posiadania stablecoinów jako sposobu przechowywania wartości, będą również potrzebne projekty, aby znaleźć różne aplikacje do generowania wartości, takich jak oprocentowanych produktów, takich jak staking, itp. – tłumaczył.
Źródło: bitcoin.pl
Visa będzie wspierała rynek kryptowalut
Choć teoretycznie kryptowaluty są dla Visa i Mastercard konkurencją, zwłaszcza ta pierwsza firma chyba wcale tak nie uważa. Mało tego, projektuje swoją strategię dot. tego nowego rynku.
Koncepcja waluty cyfrowej – czyli cyfrowej wersji gotówki kontrolowanej kluczem prywatnym – powstała ponad dekadę temu, wraz z wprowadzeniem [na rynek] Bitcoina.
Obecnie waluty cyfrowe oparte na fiatach, powszechnie nazywane „stablecoinami, okazały się obiecującą nową innowacją płatniczą, łączącą zalety walut cyfrowych ze stabilnością istniejących walut, takich jak dolar amerykański.
– czytamy teraz na blogu Visa.
Od jakiegoś czasu stale rozwijamy naszą strategię dot. cyfrowej waluty. W zeszłym roku zainwestowaliśmy w Anchorage, firmę budującą infrastrukturę bezpieczeństwa dla ekosystemu cyfrowej waluty.
Uważamy, że waluty cyfrowe mogą potencjalnie zwiększyć wartość płatności cyfrowych dla większej liczby osób i miejsc. W związku z tym chcemy pomóc kształtować i wspierać rolę, jaką odegrają w przyszłości pieniądza. Nie możemy się doczekać, aby podzielić się z wami kolejnymi informacjami o tej pracy w następnych miesiącach.
– dodano w tekście.
Źródło: Visa
Bank Litwy ma swoją cyfrową monetę
Bank Litwy co prawda nie wyemitował jeszcze swojej cyfrowej waluty, ale posiada już cyfrową monetę konfekcjonerką. O co chodzi? O projekt LBCOIN.
Zestaw LBCOIN składa się z sześciu cyfrowych tokenów i jednej fizycznej monety kolekcjonerskiej. Bank Litwy wyemitował 4000 LBCOIN-ów, czyli 24000 tokenów cyfrowych i 4000 srebrnych monet kolekcjonerskich. Coiny zostały podzielone: są na nich różne postaci historyczne związane z odzyskaniem przez Litwę niepodległości.
Przy zakupie LBCOIN-a kolekcjonerzy otrzymają sześć losowo wybranych tokenów, które będą mogli wymienić na fizyczną monetę kolekcjonerską, przechować w e-sklepie LBCOIN, wysłać jako prezent, wymienić z innymi kolekcjonerami lub przenieść do portfela NEM.
W cenie 99 EUR LBCOIN można kupić jedynie w sklepie internetowym LBCOIN.
Cyfrowa moneta jest ilustracją tego, co osiągnęliśmy w ciągu zaledwie kilku lat po naszej strategicznej decyzji o obraniu zdecydowanej ścieżki w kierunku innowacji finansowych i płatniczych. Służy jako pomost łączący klasyczną numizmatykę i szybko rozwijające się technologie finansowe. Nie wątpię, że LBCOIN wzmocni rolę Litwy jako regionalnego centrum fintech.
– powiedział mediom Vitas Vasiliauskas, Prezes Zarządu Banku Litwy.
Pieniądz cyfrowy jest nieunikniony w gospodarce cyfrowej. Dziś LBCOIN umożliwia ludziom na Litwie i na całym świecie testowanie nowych technologii w bezpiecznym środowisku, np. przechodzą oni zdalnie wszystkie procedury uwierzytelniania, zakładają e-portfel, wymieniają tokeny cyfrowe z innymi kolekcjonerami lub przesyłają je do publicznej sieci NEM. Jednocześnie pozwala nam to również zdobyć wiedzę dotyczącą emisji cyfrowych walut banków centralnych (CBDC), co z kolei powinno przynieść korzyści społeczności banków centralnych i całej strefie euro.
– dodał Marius Jurgilas, członek Zarząd Banku Litwy.
Źródło: lb.lt