Kryzys na rynku bankowym napędzi hossę na bitcoinie? Podsumowanie tygodnia #460
Jak co tydzień powracamy z naszym podsumowaniem najważniejszych newsów ze świata cyfrowej ekonomii. Tym razem zaczynamy od ChatGPT.
Nowy ChatGPT
W sieci pojawiła się nowa wersja ChatGPT. Obecnie jest jednak dostępna tylko dla płatnych użytkowników. Nie wiadomo, kiedy nowy chatbot zostanie udostępniony bezpłatnie wszystkim użytkownikom.
Znamy już jednak funkcjonalności czwartego ChatGPT. Ten umożliwia nie tylko napisanie egzaminu adwokackiego, ale rozpoznaje to, co jest na zdjęciach. Jeśli np. wyślemy GPT-4 fotografię tego, co znajduje się we wnętrzu swojej lodówki, zidentyfikuje poszczególne produkty i zaproponuje, jaką potrawę możemy z nich przygotować.
Źródło: ChatGPT
Komu zagraża AI?
Skoro zaś weszliśmy na temat sztucznej inteligencji, warto jeszcze raz zastanawiać się nad tym, komu zagraża nowa technologia.
Grupa naukowców z New York University, Princeton i University of Pennsylvania postanowiła sprawdzić, jakim zawodom może zagrażać rozwój AI. Doszli do ciekawych, nieoczywistych wniosków.
– Odkryliśmy, że pracownicy najbardziej narażeni na wpływ SI to telemarketerzy i nauczyciele – przekazali.
– Kluczowym zadaniem było przeanalizowanie dziesięciu obszarów, w których rozwija się sztuczna inteligencja, jak rozpoznawanie obrazów, mowy, modelowanie języka itp. – powiedział mediom Rob Seamans, jeden z autorów badania.
Naukowcy przeanalizowali też poziom wykorzystywania zdolności sztucznej inteligencji w 800 obecnie wykonywanych przez ludzi zawodach. I tak wyszło im, że najbardziej o pracę mogą bać się pedagodzy i telemarketerzy.
W przypadku nauczycieli AI może – zdaniem ekspertów – wpłynąć na sposoby przydzielania zadań uczniom, ale też wykrywać oszustwa w pracach czy opracowywać dodatkowe materiały dydaktyczne.
Źródło: f5.pl
Kryzys na rynku bankowym
Czy na naszych oczach rozpoczyna się kolejny kryzys na rynku bankowym? Wiele na to wskazuje. W ciągu ostatnich dni upadły trzy banki: Silvergate, Signature Bank i Silicon Valley Bank. Nie można wykluczyć, że to nie koniec. Sytuacja zresztą jest na tyle poważna, że władze USA ogłosiły, że tworzą fundusz o wartości aż 25 miliardów USD. Będzie przeznaczony na zabezpieczenie rezerw banków i zapewnienie instytucjom wystarczającej płynności w obliczu potencjalnych problemów.
Warto dodać, że w tle zaczęły się mocne wzrosty na kryptowalutach. W efekcie kurs bitcoina przebił 36 000 USD, a etheru aż 1700 USD. Czy więc problemy banków napędzą nową hossę na cyfrowych walutach? Dziś wiele na to wskazuje.
Źródło: CNBC
Twórcy „Final Fantasy” stawiają na NFT
NFT to nie przebrzmiała moda. Przynajmniej tak uważają twórcy kultowej serii gier „Final Fantasy”. Spółka Square Enix, bo o tej firmie mowa, przekazała, że w okresie od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku wyda kilka gier, które będą korzystały z NFT. Jedną z pierwszych takich produkcji ma być „Symbiogenesis”. Ma być to „pierwszy kolekcjonerski projekt artystyczny przygotowany od podstaw z myślą o fanach Web3”.
Szczegóły innych nowych gier poznamy za pewien czas.
Źródło: ppe.pl