Alipay i WeChat wesprą cyfrowego juana. Podsumowanie tygodnia #338
Co tym razem wydarzyło się w świecie cyfrowych walut? Okazuje się, że wiele i to nie tylko w kwestii ceny BTC.
Alipay i WeChat wesprą cyfrowego juana
Zgodnie z newsami z Chin, Alipay i WeChat będą wspierały cyfrowego juana. Dotąd myślano, że ten projekt banku centralnego będzie konkurencją dla prywatnych firm. Okazuje się jednak, że jest inaczej. Mu Changchun, szef instytutu badawczego Ludowego Banku Chin, powiedział, że cyfrowy juan będzie kompatybilny z topowymi portfelami płatności mobilnych, takimi jak WeChat Pay i Alipay.
Dodał, że te inicjatywy niejako się uzupełniają:
„Nie należą do tej samej kategorii [rzeczy]. WeChat i Alipay to portfele, podczas gdy cyfrowy juan to pieniądz w portfelu”.
Źródło: South China Morning Post
Były programista Fundacji Ethereum broni się przed sądem w USA
Powraca temat Virgila Griffitha, eksperta ds. Ethereum, który został oskarżony przez władze USA o współprace z rządem Korei Płn. Wiosną 2019 r. uczestniczył on w konferencji w tym drugim kraju, w ramach której przemawiał nt. blockchaina. Służby USA twierdzą, że tym samym pomógł Korei Płn. unikać sankcji ze strony Stanów Zjednoczonych.
Programista broni się jednak teraz tym, że ponieważ jego prezentacja na koreańskiej konferencji zawierała szeroko dostępne w sieci informacje, nie świadczył on żadnych „usług” urzędnikom z Korei. Do tego nie miał podpisanej umowy konsultacyjnej, co potwierdza jego wersję.
Wyrok w sprawie Griffitha nadal nie zapadł.
Źródło: Cointelegraph
Nowe doniesienia dot. cyfrowego rubla
Wiemy już, że cyfrowy rubel powstanie. Data emisji to okres od 3 do 7 lat. Teraz poznaliśmy trochę kwestii technologicznych dot. projektu.
Elvira Nabiullina, szefowa Banku Rosji, twierdzi, że w momencie projektowania cyfrowej waluty programiści i władze będą musiały wyznaczyć granicę między anonimowością a prywatnością użytkowników „nowego” rubla:
„Mimo to, nie powinniśmy mylić anonimowości z poufnością transakcji cyfrowego rubla. Rzeczywiście, nie będzie tego samego poziomu anonimowości, który jest wspierany przez transakcje gotówkowe. Ale oczekuje się, że poufność zostanie zwiększona.”
Dodała też, że:
„Bank centralny będzie prowadził rejestr waluty cyfrowej banku centralnego. To, czy ktoś inny będzie mógł zobaczyć te transakcje, będzie zależało od zatwierdzonego modelu rubla cyfrowego”.
Źródło: cbr
PayPal otwiera się na BTC
Na koniec news, który był najgorętszą wiadomością dot. BTC w minionym tygodniu. PayPal otwiera się na kryptowaluty. Od 2021 r. w wybranych krajach umożliwi swoim klientom płacenie w BTC i kilku innych cyfrowych walutach (Ethereum (ETH), Bitcoin Cash (BCH) i Litecoin (LTC)). Wiadomo, że usługa pozwoli sprzedawcom przyjmować kryptowaluty (będą one od razu zamieniane na waluty fiat), a klientom płacić w w/w jednostkach.
Źródło: Reuters