Reklama

Quark

Ukraina z własną e-walutą. Podsumowanie tygodnia #253

Ostatni tydzień to oczywiście ożywcze wzrosty. Szkoda, że energii byków wystarczyło tylko na kilka dni. W niedzielę rynek zarejestrował już spadki. Czy to koniec tej mini-hossy?

5 marca 2019 | 18:50

Ostatni tydzień to oczywiście ożywcze wzrosty. Szkoda, że energii byków wystarczyło tylko na kilka dni. W niedzielę rynek zarejestrował już spadki. Czy to koniec tej mini-hossy? A może tylko zmyłka i wstęp do większych ruchów w górę? O tym przekonamy się wkrótce. Tymczasem wracamy do naszych podsumować tygodnia.

Ukraina zaskakuje. Będzie miała swoja e-walutę.

Bank centralny kraju kończy teraz prace pilotażowe związane z utworzeniem krajowej waluty cyfrowej – e-hrywny. Informację potwierdził Aleksandr Yablunivskiy, ekspert związany z projektem.

Jak sam przyznaje:

“Pod koniec zeszłego roku rozpoczęliśmy program pilotażowy, kiedy instrument został wyemitowany dla pracowników NBU, zgodnie z aktualną metodologią, w celu oceny praktycznych aspektów użytkowania i zdolności banku centralnego do realizacji przyszłych [takich] projektów, a także uzyskania opinii od użytkowników”.

Podkreśla, że e-hrywna nie będzie jednak kryptowalutą, a tylko cyfrowym odpowiednikiem waluty fiducjarnej:

“Nie mówimy o kryptowalucie, mówimy o cyfrowej walucie banku centralnego, można ją wdrożyć zarówno w technologii scentralizowanego rejestru, jak i zdecentralizowanego”.

Dzięki narzędziu władze Ukrainy chcą zrobić pierwszy krok w procesie odchodzenia od papierowych pieniędzy.

Ethereum wjeżdża do Konstantynopola

Ostatniego dnia lutego Ethereum ma wdrożyć Constantinopole i St. Petersburg. To dwie aktualizacje sieci. Na pierwszą czekamy już od dawna. Ma ona zmniejszyć podaż ETH na rynku. Druga aktualizacja, St. Petersburg, ma na celu usunięcie poprzedniej aktualizacji, Ethereum Improvement Proposal 1283, z sieci testowych Ethereum.

Zmiany powinny wejść w życie 28 lutego, ale twórcy sieci podkreślają, że – przez charakter miningu – mogą zajść dzień wcześniej lub później.

Samsung Galaxy S10 wspiera kryptowaluty

Stało się, to o czym wielu plotkowało od dawna. Nowy flagowy model Samsunga – Galaxy S10 – będzie posiadał funkcję Samsung Knox, a w jej ramach „portfel” na e-waluty. A konkretnie przestrzeń na dysku (rodzaj sejfu, sand boxa) do przechowywania kluczy prywatnych.

To nie pierwszy smartfon, który wspiera kryptowaluty. Wcześniej na rynku pojawiły się HTC Exodus i Sirin Labs Finney.

Tylko dwie firmy w Ohio zapłaciły podatki w kryptowalucie

Stan Ohio szczycił się tym, że na jego terenie firmy mogą płacić podatki w kryptowalutach. Jak się okazało tylko dwa podmioty skorzystały z tego prawa. Przyznał to urzędnik skarbowy Robert Sprague. Teraz władze stanowe mają debatować nad przyszłością tego typu regulacji.

Rosja ze stablecoinem?

Zaczęliśmy od e-waluty Ukrainy. Okazuje się, że nadal na podobny temat debatuje się w Rosji. Były szef Federalnej Komisji Papierów Wartościowych Rosji, Igor Kostikow, snuje podobne wizje:

„Być może wspierana przez olej kryptowaluta będzie pionierskim projektem, który stworzy wiarygodną strukturę dla rynku kryptograficznego jako całości”.

O KryptoRublu – czy jakkolwiek inaczej miałby nazywać się projekt – mówi się od dawna. Czy ta cyfrowa waluta w końcu ujrzy światło dzienne?

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut