Reklama:

Ekonomia. Krótka historia

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

System AML zrewolucjonizuje kryptowaluty?

AML Bitcoin to kryptowaluta, która jest zgodna z przepisami AML, walki z terroryzmem, prawa bankowego czy karnoskarbowego.

22 września 2017 | 15:17

Reakcje społeczeństwa na nowe technologie prawie zawsze są ambiwalentne, zachwyty mieszają się z chłodną rezerwą i ostrożnością. Niektóre wynalazki zdobywają serca konsumentów już w momencie premiery, inne z kolei potrzebują więcej czasu na zadomowienie się w umysłach klientów. Jednym z przykładów takiej trudniejszej do upowszechnienia się innowacji są kryptowaluty i wykorzystanie ich jako środka płatniczego.

Największą przeszkodą w popularyzowaniu kryptowalut jest ich nieintucyjność – mogą się one wydawać czymś dla „geeków”, a nie zwykłych ludzi. Sporo osób uważa, że waluty cyfrowe, takie jak Bitcoin, są wykorzystywane do finansowania przestępnych operacji, i niestety, w niektórych przypadkach może to być prawda – w końcu anonimowość technologii blockchain może być na rękę osobom o podejrzanych intencjach. Prawda jest jednak taka, że kryptowaluty to potężne i wszechstronne narzędzie, którego głównym celem jest wspieranie rozwoju gospodarek i pomoc we wdrażaniu innowacji.

Aby kryptowaluty na stałe weszły do tzw. mainstreamu, najpierw muszą stać się znacznie bardziej stabilne (wystarczy wspomnieć ostatnie zawirowania kursowe towarzyszące wypowiedziom prezesa JP Morgan i informacji o możliwym zakazie obrotu cyfrowymi walutami na terenie Chin). Trzeba edukować użytkowników czym w zasadzie jest waluta cyfrowa i jakie niesie ze sobą korzyści. Należy również uporać się z udziałem kryptowalut w zakazanych prawnie operacjach. Część z tych rzeczy dzieje się już dzisiaj, i to znacznie szybciej, niż większość z nas może to sobie wyobrażać.

Port w San Francisco, światowej stolicy innowacji, rozważa pójście w ślady wielu innych hubów transportowych i uznanie kryptowalut za dopuszczalny środek płatniczy. Ojcem tego pomysłu jest Marcus Andrade, znany twórca oprogramowania, który spotkał się z zarządem portu na początku tego miesiąca, aby omówić możliwą współpracę.

AML Bitcoin

Andrade to twórca AML Bitcoin – pierwszej (i jedynej jak dotychczas) kryptowaluty, która ze względu na swoje wizjonerskie założenia jest w pełni zgodna z przepisami dotyczącymi przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy, walki z terroryzmem, prawa bankowego czy karnoskarbowego zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i na całym świecie.

AML Bitcoin jest nadzorowany przez NAC Foundation LLC, firmę która powstała w 2014 roku i ma na celu opracowanie bezpiecznego protokołu opartego na technologii Bitcoin, który pomoże w walce z praniem brudnych pieniędzy, terroryzmem czy coraz częstszą kradzieżą tożsamości. Misją NAC Foundation jest „budowanie społeczeństwa obywatelskiego poprzez edukację z zakresu walut cyfrowych opartych na technologii blockchain […] oraz działania wspierające rozwój gospodarczy poprzez stymulowanie handlu online oraz propagowanie jego korzyści„.

NAC Foundation dąży do „opartej na zasadach zaufania oraz wiarygodności współpracy z organizacjami, instytucjami finansowymi, osobami fizycznymi, partnerami i innymi podmiotami, która ma na celu uznanie AML Bitcoin za dominującą kryptowalutę na świecie„. Po zaledwie dwóch latach działalności, firma uzyskała status Platinum Service Member w American Bank Association.

Marcus Andrade prowadzi obecnie rozmowy z administracją portu w San Francisco dotyczące korzyści płynących z przyjęcia kryptowaluty za środek płatniczy i jak jednocześnie wykluczyć ewentualne nadużycia, które czasami pojawiają się w tej branży.

Jego propozycja to system AML (ang. Anti-Money Loundering) oparty na standardach wypracowanych przez amerykański sektor bankowy, które mają na celu zapobieganiu nadużyciom globalnego systemu finansowego przez terrorystów oraz innych przestępców szukających metod finansowania swojej działalności.

Kryptowaluty mają ogromny potencjał ekonomiczny i społeczny, który był nie do pomyślenia jeszcze 15 lat temu„, mówi Andrade. „Dzięki Internetowi, który niesie nieskończone możliwości dla najdalszych zakątków naszej planety, waluta cyfrowa daje każdemu szansę na korzystanie z globalnej gospodarki. Kryptowaluta zgodna z AML może być wykorzystywana w handlu obok starszych metod płatności, zwiększając poziom bezpieczeństwa światowych rynków finansowych„.

Publiczna emisja AML Bitcoin rozpocznie się 1 października 2017 r. Ze względu na swoją wyjątkowość, waluta od razu przyciągnęła dużą uwagę rządów, które widzą jak bardzo różni się ona od obecnie dostępnych kryptowalut. Biorąc pod uwagę, w jaki sposób nowa metoda płatności może zrewolucjonizować rynek kryptowalut, prawdopodobnym wydaje się być fakt, że Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego Stanów Zjednoczonych (ang. U.S. Department of Homeland Security) może być zainteresowany sprawdzeniem korzystania z AML Bitcoin w kontekście prowadzenia swoich operacji.

Komisarz portu w San Francisco, a jednocześnie znana prawnik, Leslie Katz powiedziała niedawno: „San Francisco uważnie przygląda się nowym technologiom, a administracja portu jest bardzo otwarta na innowacje. Będziemy analizować nowe kryptowaluty oparte o standard AML pod kątem przydatności dla naszych klientów”.

Wyrafinowana technologia stojąca za AML Bitcoin oraz rygorystyczne protokoły weryfikacyjne sprawiają, że jest ona jednym z najpoważniejszych kandydatów do wdrożenia w wielu gałęziach przemysłu na całym świecie.

Jednym z obowiązków administracji portowej jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkich klientów oraz przeciwdziałanie przestępstwom. Anonimowa natura walut cyfrowych, a zwłaszcza brak zintegrowanych protokołów bezpieczeństwa, budzi opór przed ich wdrożeniem jako akceptowalnego środka płatniczego. Technologia AML, która zapobiega praniu brudnych pieniędzy, może pomóc przezwyciężyć tę niechęć.

Potencjalne uznanie AML Bitcoin za dopuszczalną metodę płatności w porcie San Francisco znacznie zwiększy ogólną akceptację kryptowalut. Jednym z najważniejszych zadań tego portu, tak jak wszystkich na Zachodnim Wybrzeżu USA, jest walka z terroryzmem.

Międzynarodowe porty morskie przyjmują statki z całego świata, a niektóre z nich mogą transportować podejrzane cargo. W ślad za portem w San Francisco mogą pójść więc pozostałe porty, nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale również w Unii Europejskiej. Kiedy AML Bitcoin zostanie przyjęty w większej liczbie systemów płatniczych, zacznie rozprzestrzeniać się samoistnie i penetrować międzynarodowe struktury bankowe.

Marsz kryptowalut w kierunku powszechnego uznania odbywa się w znacznie szybszym tempie niż można się było tego spodziewać. Kilku kongresmanów w USA zastanawia się nad stworzeniem prawa, które umożliwi szersze wykorzystanie kryptowalut w codziennym życiu, pod warunkiem spełniania wymogów istniejących już dzisiaj standardów bankowych. Eksperci sądzą, że taka legislatura zrewolucjonizuje nie tylko rynek walut cyfrowych, ale też cały świat biznesu.

Skuteczne wykorzystanie kryptowalut do walki z praniem brudnych pieniędzy, wdrożenie zasady „Poznaj swojego klienta” (ang. Know Your Client) i innych zasad bankowych będzie miało ogromny wpływ na kryptowaluty i rynki światowe. Niektórzy eksperci wręcz przewidują, że technologia blockchain będąca fundamentem AML Bitcoin i innych przyszłych walut cyfrowych, zrewolucjonizują świat szybciej i dogłębniej, niż jakikolwiek wynalazek od czasów komputera.

Zdjęcie tytułowe – BTC Keychain, licencja CC 2.0

Reklama:

Quark