Reklama

Quark
23 maja 2015 | 15:58

Nasz serwis istnieje już od ponad dwóch lat. Przez ten czas dzień w dzień śledzimy nowe informacje docierające ze świata Bitcoin. Pomyśleliśmy, że może warto nabrać dystansu i spojrzeć na to co się wydarzyło z szerszej perspektywy. Z tego powodu kilka osób odpowiedziało na pytanie o to co ich zdaniem zmieniło się przez ostatnie dwa lata:

Lech Wilczyński, InPay S.A.:

Firmy zwłaszcza duże zaczynają postrzegać Bitcoin jako konieczność. Dzisiaj łatwiej przekonać przedsiębiorcę do wykorzystania tej technologii niż osoby, które mogłyby w ten sposób dokonywać płatności. A szkoda, bo społeczeństwo najbardziej powinno chcieć nauczyć się korzystać z tej technologii. To sobie aktualnie stawiamy za cel, żeby jednak edukować społeczeństwo.

Filip Pawczyński, Polskie Stowarzyszenie Bitcoin:

Bitcoin cały czas jest rozwijany. Niezależnie od kursu, ilość punktów akceptujących płatności BTC stale rośnie, tak jak ilość bankomatów czy giełd i innych punktów wymiany. 22 maja minęło 5 lat od kiedy Bitcoin Core Developer wymienił 10 000 BTC na 2 pizze o wartości $30, odznaczając się w historii jako pierwszy przypadek wymiany kryptowaluty na coś o realnej wartości. 3 lata od tamtej transakcji możemy już mieć portfel na praktycznie każdym smartfonie, a w ciągu kolejnych dwóch lat sieć urządzeń potwierdzających transakcje urosła ponad 330 krotnie. Bitcoin jest bezpieczniejszy, bardziej dostępny i zauważalny w świecie FINtech. Pozostaje w dalszym ciągu pielęgnować rozwój kryptowalut i dzielić się wiedzą o nich ze wszystkimi, którzy oczekują od systemu walutowego więcej niż w tym momencie oferują Banki i waluty FIAT.

Dominik Homa, Akademiabitcoin.pl:

Przez ostatnie dwa lata zmieniło się przede wszystkim nastawienie ludzi do kryptowalut. Początkowo kryptowaluty traktowane były jako ciekawostka, obecnie zajmują mocną pozycję w świecie technologicznym. Ta pozycja cały czas się umacnia. Świadczą o tym liczne inwestycje Venture Capital oraz setki nowych pomysłów – startupów – które szukają najlepszych zastosowań dla tej technologii. Prawdziwe znaczenie dla zwykłego Kowalskiego jest w przededniu odkrycia. Zamknięcie kolejnego cyklu może nastąpić już za 2 lata, w chwili, gdy każdy z nas będzie używał tej technologii traktując ją jako powszechne narzędzie płatności.

Rafał Prabucki, Bitcoinet.pl:

Pierwszą sprawą jest coraz większe zainteresowanie prawników tematem kryptowalut. I tu pojawia się pierwszy skok – liczba monet cyfrowych wraz tymi, które nazywamy kryptograficznymi jest przeogromna. Mimo, iż oczy całego świata koncentrują się na bitmonetach to nikogo nie dziwi pojawianie się nowych projektów, które są niekiedy niemniej silne niż sam Bitcoin. Z tego względu nikt już nie ukrywa, że uregulowana instytucja pieniądza elektronicznego wyprzedziła swój czas, ale nie okazała się strzałem w dziesiątkę. Kolejnym elementem jest prawo podatkowe. Tutaj spory ukłon należy się w stronę obywatela Szwecji, który skierował problem na odpowiednie tory – prosto do TS UE. Dzięki czemu niedługo VAT nie będzie problemem wyłącznie każdego kraju z osobna, a całej zjednoczonej Europy. Przy tej okazji należy zwrócić też uwagę na EBC. Drugi raport traktuje Bitcoiny bardzo poważnie widząc potencjał w kryptowalutach nie tylko na płaszczyźnie sposobu transferu wartości, czy płacenia za rzeczy lub usługi, ale w podejściu społeczeństwa do współczesnego życia. Niestety ciągle sporo się mówi, a niewiele się dzieje. Tymczasem to co wartościowe – technologia Blockchain – ciągle czeka na właściwe odkrycie.

Rafał Nagadowski, Bitcoinet.pl:

Moim zdaniem w ciągu ostatnich w lat zmniejszył się przyrost popularności Bitcoina i nikt już teraz nie patrzy na to jak na idee tylko wszyscy chcą jak najwięcej zarobić. Przez brak implementacji Bitcoina przez większą ilość dostawców treści cyfrowych stoimy w miejscu. Duże firmy poza kilkoma krajami nie akceptują kryptowalut co jest bardzo źle postrzegane przez osoby spoza tych krajów.

Daniel Haczyk, Bitcoinet.pl:

Kiedy niemalże dokładnie dwa lata temu kiedy wspólnie z Mateuszem Kocotem, Rafałem Prabuckim i Rafałem Nagadowskim pojawiliśmy się jako przedstawiciele serwisu bitcoinet.pl na konferencji Bitcoinowej ludzie uważali Bitcoin jedynie za ciekawostkę. Nie dostrzegano potencjału cyfrowych walut, ani potencjału Bitcoina. Wiele osób sugerowało, że to jest jedynie bańka, która nie jest warta zainteresowania. Kpiono z Bitcoina i wyśmiewano go. Obecnie czytając relację z tej konferencji dostrzegamy jak wiele się zmieniło. Bitcoiny zaczęły być akceptowane przez takie firmy jak Microsoft czy Dell. Łańcuch bloków został zauważony i jest wykorzystywany przez takich gigantów jak IBM, czy Nasdaq. Nowojorska giełda papierów wartościowych wprowadziła własny indeks Bitcoina, oraz zainwestowała w Coinbase. Inwestycje Bitcoinowe poczyniły także takie podmioty jak amerykański bank USAA, czy Goldman Sachs. Bitcoin nie jest już uważany jedynie za ciekawostkę i zabawkę dla spekulantów, coraz więcej osób zaczyna dostrzegać jego ogromny potencjał. Śledząc archiwum naszego serwisu widać, że zmiany są kolosalne. Przybyło sporo dużych graczy na rynku, pojawiły się nowe giełdy, nowe kopalnie, nowe firmy produkujące sprzęt, sieć akceptacji znacząco się rozrosła. Nie można patrzeć wyłącznie na cenę cyfrowej waluty. Narzekają jedynie spekulanci którzy myśleli, że zarobią miliony w kilka dni. Nie o to tutaj chodzi i zdaje się, że większość osób zdała już sobie z tego sprawę.

A co Twoim zdaniem się zmieniło? Napisz swoje przemyślenia w komentarzu! 🙂

Zdjęcie z nagłówka: Flickr

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut