Raport Kancelarii Wardyński i Wspólnicy
Od niedawna dostępny jest w sieci raport kancelarii Wardyński i Wspólnicy. To już kolejna grupa osób zajmujących się prawem, która weszła w świat monet cyfrowych i chce się podzielić swoim doświadczeniem z szerszym gronem.
Przeważnie temat Bitcoinów przewija się w różnego rodzaju podsumowaniach rocznych, gdzie o kryptowalutach mówi się jak o zagrożeniach. Cieszy więc fakt, że w sieci coraz więcej publikacji, w których podaje się dłoń użytkownikom chcąc pomóc im w codziennym życiu z wykorzystywaniem monet kryptograficznych. Sprawność poruszania się użytkowników BTC w gąszczu przepisów na pewno pozytywnie będzie postrzegana przez sceptyków. Należy więc pochylić się na treścią raportu i wskazać, co jest w nim najbardziej cenne.
Osoby ze sporym bagażem doświadczenia mogą się z początku rozczarować. O ile raport w sposób dość rzetelny opisuje wiele zjawisk to większość z nich znana jest osobom śledzącym zawzięcie prawne losy Bitcoina. Na pewno rozpoczęcie raportu, czyli rozdział I, II oraz początek III pozwoli usystematyzować wiedzę zdobytą przez zaangażowanych użytkowników. Niestety spora część zagadnień może pozostawić niedosyt dla co bardziej dociekliwych. Ciężko jednak wymagać od autorów, aby odpowiedzieli na wszystkie trapiące użytkowników pytania.
Na uwagę zaawansowanych entuzjastów Bitcoina zasługuje końcówka rozdziału III i cały rozdział IV. To najcenniejsze fragmenty odnoszące się do prawa podatkowego i dewizowego, czyli do elementów prawa wzbudzających najwięcej emocji w środowisku użytkowników monet kryptograficznych. Całość raportu kończą konkluzje, które również zasługują na wyróżnienie pozwalając swobodnie odnaleźć najbardziej interesujące nas podsumowania pracy poszczególnych autorów.