ETF-y etheru jednak powstaną? Podsumowanie tygodnia #522
Powracamy do was ze świetnymi wiadomościami. Chodzi o ETF-y ETH.
ETF-y ETH jednak powstaną
Okazuje się, że SEC może w tym tygodniu zatwierdzić wnioski o powstanie ETF-ów etheru. Jak podały media, urzędnicy poprosili operatorów platform, które chcą umożliwić handel ETF-ami, z prośbą o szybką aktualizację wniosków 19b-4. To formularze, które umożliwiają handel funduszami. Sugeruje to, że już dziś SEC może powiedzieć „tak” i zatwierdzić ETF-y.
Jak wskazują analitycy ds. ETF-ów SEC może jednak rozbić proces zatwierdzania ETF-ów na dwa etapy. W pierwszym zatwierdzić wnioski S-1, a dopiero w drugim 19b-4. Ten drugi etap może potrwać nawet miesiące. Będzie to jednak oznaczało, że z „czy” powstaną ETF-y Ethereum przejdziemy do „kiedy”.
Źródło: X
Banki centralne kupują złoto
Widzimy też dalsze wzrosty na złocie. Powód? Banki centralne skupują metal królów. Przoduje w tym Bank Chin, ale też Narodowy Bank Polski.
Polski bank centralny podał, że jego zasoby złota pod koniec 2023 r. wynosiły 11,53 mln uncji, tj. 358,7 ton o wartości 93,59 mld zł. Z kolei pod koniec 2022 r. NBP miał tylko 7,35 mln uncji złota, tj. 228,7 ton, o wartości 58,65 mld zł. Pod koniec kwietnia br. bank miał 11,682 mln uncji.
Dlaczego banki centralne kupują złoto? Możliwe, że powodem jest obawa przed wojną, a także handlową, i innymi turbulencjami geopolitycznymi i gospodarczymi.
Źródło: Interia
Liczba bitomatów znów rośnie
Wróćmy jeszcze na poletko kryptowalut. Pod koniec 2022 r. na całym świecie było zamontowanych nieco ponad 39 000 bitomatów. Niestety potem zaczęto rejestrować spadki. Dziś liczba zainstalowanych bitcoinowych bankomatów znów rośnie i zbliża się do 38 000.
Co ciekawe, aż ponad 300 bitomatów usunięto z terenu USA. Nasz kraj z kolei jest nadal jednym z liderów tego rynku. Na terenie Polski znajdziecie 276 bitomaty.
Źródło: Coinatmradar
UE reguluje AI
UE uchwaliła AI Act. Regulacje wchodzą w życie w ciągu dwóch lat. Ważne jednak, że władze z Brukseli mają zabronić wykorzystywania sztucznej inteligencji do:
- monitowania, śledzenia obywateli i pobierania ich wizerunku z internetu lub monitoringu miejskiego (wyjątkiem będzie takie zastosowanie AI przez służby),
- stosowania systemu punktowego dla społeczeństwa,
- wykorzystywania danych wrażliwych lub prognozowania kryminologicznego.
Źródło: Forbes