Kolejny bank w USA upada. Mocarstwo może ogłosić bankructwo. Podsumowanie tygodnia #467
W tym podsumowaniu musimy skoncentrować się na tym, co ma miejsce w USA. Mocarstwo ma bowiem poważne problemy.
First Republic Bank bankrutuje
Kolejny amerykański bank upada. Tym razem to First Republic Bank, o którego problemach mówiono od dłuższego czasu. Okazało się, że w marcu wycofano z niego aż 100 mld USD depozytów. W efekcie kurs jego akcji zaczął pikować. Kalifornijski Departament Ochrony Finansowej i Innowacji (DFPI) odpowiedział na to przejęciem banku. W kolejnym kroku Federalna Korporacja Ubezpieczeń Depozytów (FDIC) została wyznaczona na syndyka. Dowiedzieliśmy się, że ostatecznie bank przejmie JP Morgan Chase, czyli jeden z największych banków na świecie. Przejmie depozyty First Republic, a placówki banku zostaną na nowo otwarte, ale już pod innym szyldem.
Nasz rząd zachęcił nas i innych do podjęcia działań i zrobiliśmy to. Nasze możliwości finansowe i model biznesowy pozwoliły nam opracować ofertę przeprowadzenia transakcji w sposób minimalizujący koszty dla Funduszu Gwarantowania Depozytów. To przejęcie przynosi skromne korzyści naszej firmie, [ale] jest korzystne dla akcjonariuszy, pomaga w dalszym rozwoju naszej strategii majątkowej i jest uzupełnieniem naszej istniejącej franczyzy
– skomentował przejęcie Jamie Dimon, CEO JP Morgana.
Źródło: bloomberg.com
USA grozi bankructwo
Powyższe niejako wpisuje się w szerzy krajobraz. Bankructwo grozi bowiem też samym Stanom Zjednoczonym. W Kongresie od paru tygodni trwa debata nt. konieczności podniesienia limitu zadłużenia. Nie chcą się na to zgodzić Republikanie, a domagają Demokraci.
Oczywiście całość można spłycić do tego, że administracji Joe Bidena chodzi tylko o dalsze zadłużanie kraju, ale sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana. Na istotę problemu wskazała w swoim liście otwartym do przewodniczącego Izby Reprezentantów Kevina McCarthy’ego sekretarz skarbu USA Janet Yellen. Podkreśliła, że wiele wskazuje na to, że rządowych środków wystarczy do opłacania kosztów tylko do czerwca. Dodała, że i to nie jest pewne, bowiem wszystko zależy od ściągalności podatków. Jej zdaniem na szali jest przyszłość USA jako mocarstwa. Niewywiązywanie się Waszyngtonu ze swoich zobowiązań „doprowadzi do katastrofy gospodarczej i finansowej”.
I faktycznie, USA mogą stracić na swoim wizerunku kraju, który jest uchodził dotąd za dość stabilny politycznie i gospodarczo. To zaś może negatywnie odbić się na koszcie zadłużenia. Do tego zwiększy zagrożenie dedolaryzacji świata, czego możemy widzieć pierwsze objawy.
Źródło: home.treasury.gov
IBM przygotowuje się do rewolucji AI
IBM podjął zaskakującą decyzję. Choć na razie nie zwalnia ludzi, wstrzymuje proces rekrutacji na posady, które mogą być zastąpione przez technologię AI. Wszystko wpisuje się szerszą strategię firmy, która zakłada, że w ciągu kilku lat sztuczna inteligencja będzie mogła zastąpić pracowników HR czy tych, którzy nie mają bezpośredniego kontaktu z klientem. W praktyce ma chodzić o aż 30 proc. personelu, który za ok. 5 lat może stracić pracę.
Jak jednak AI miałaby zastąpić działy HR? IBM uważa, że sztuczna inteligencja będzie zarządzała firmą, np. przenosząc pracowników między działami. Ludzie mieliby jednak nadal zajmować się oceną jakości pracy czy wydajności, a także decydować, kogo zwolnić, a kogo nie. Cały proces zmian jest podobno rozpisany na aż 10 lat.
Źródło: Bloomberg
Google zakłada z AI nowe „zespoły muzyczne”
Google chce za sprawą AI zrewolucjonizować rynek muzyczny. Stworzyło stronę, na której można przesłuchać utwory muzyczne stworzone przez sztuczną inteligencję o nazwie MusicLM. Program ten jest w stanie pisać i „nagrywać” utwory na podstawie opisów tekstowych. Pomysłodawca może opisać, w jakim stylu ma być utrzymana kompozycja i całą jej strukturę. Możliwe, że w ten sposób będą powstawały przyszłe przeboje muzyki pop i soundtracki do filmów.
Yesterday, Google published a paper on a new AI model called MusicLM.
— Product Hunt 😸 (@ProductHunt) January 27, 2023
The model generates 24 kHz music from rich captions like "A fusion of reggaeton and electronic dance music, with a spacey, otherworldly sound. Induces the experience of being lost in space." pic.twitter.com/XPv0PEQbUh
Źródło: google-research.github