Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut

Rozwiązanie tematu PCC od kryptowalut, podatek będzie zniesiony

O tym, jak w Polsce powstaje prawo w okresie pandemii, powstał nie jeden żart. Treść „Tarczy Antykryzysowej” nie jest powodem do śmiechu.

6 kwietnia 2020 | 12:55

O tym, co jest w Polsce źródłem prawa i jak ono powstaje w okresie pandemii, powstał już nie jeden mem lub żartobliwy wpis. I choć prawnicy robią sobie żarty, to dla wielu branż treść ustaw spod szyldu „Tarczy Antykryzysowej” nie jest powodem do śmiechu.

Zobacz: https://bezprawnik.pl/nowy-katalog-zrodel-prawa-koronawirus/

Metr mułu i jeszcze dna nie czuć…

To już 25 dzień pandemii. Wczoraj portal prawo.pl opublikował artykuł, w którym komentuje projekt rzekomej ustawy Tarczy Antykryzysowej 2.0. W projekcie tym w art. 13 czytam, że zaktualizowany ma być art. 9 ustawy o PCC, czyli  ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1519 i 1901). W polskiej społeczności Bitcoin zawrzało – czy to oznacza, że po dwóch latach od głośnych protestów powraca temat PCC?

Link do projektu z prawo.pl: https://www.prawo.pl/gfx/prawopl/userfiles/_public/dokumenty/tarcza_korona_stanowiska/projekt_tarcza_ii-3.04.20.pdf

Jeżeli nie pamiętacie, co się wydarzyło w 2018 roku publikujemy krótkie przypomnienie:

Polskie Stowarzyszenie Bitcoin vs. PCC

W 2018 roku  Ministerstwo Finansów stanęło na stanowisku, że konieczne jest opłacanie PCC od sprzedaży i kupna walut wirtualnych (czyli też znanych społeczności kryptowalut). Informacja ta wywołała oburzenie. Oprócz protestów, które odbyły się w tym samym roku, Polskie Stowarzyszenie Bitcoin opublikowało opinię prawną, w której kancelaria Prawna Kijewski, Graś sp.k. poddała zbadaniu zasadność płacenia PCC. Wynik był do przewidzenia, warunki PCC nie zostały spełnione dla kryptowalut. Prawnicy w tym celu zweryfikowali przepisy oraz doktrynę. Ponadto dobrze zauważyli, że od strony organizacyjno-technicznej rozliczanie się z PCC może być problematyczne, ponieważ traderzy mogą generować setki tysięcy deklaracji, które trzeba złożyć w ściśle określonym czasie.   

Jednak podkreślić trzeba, że już wcześniej grupa związanych z PSB prawników pod przewodnictwem Prof. Krzysztofa Piecha napisała list do wiceministra Ministerstwa Finansów Pawła Gruzy, w którym postulowano o całkowitą abolicję podatku PCC oraz zwolnienie z podatku dochodowego od obrotu walutami cyfrowymi. Warto zacytować też fragment ich pisma odnoszący się do polityki finansowej w Polsce oraz w Niemczech:

„Portfele kryptowalutowe mające więcej niż rok o wartości ponad 10 mln zł nie są rzadkością w naszym kraju. W takich przypadkach jedynym racjonalnym postępowaniem dla inwestorów jest emigracja do Niemiec lub pozostałych krajów z 0% podatkiem od sprzedaży kryptowalut”.

Sygnalista zmian Paweł Dudek jeszcze w 2018 roku napisał długi tekst „Dlaczego nie było, nie ma (i nie będzie) obowiązku podatkowego spod PCC wynikającego z obrotu kryptowalutami na giełdach”.

Mimo to, przez dwa lata rząd jedynie przeciągał stanowcze wypowiedzenie się na temat kryptowalut, realizując plan czasowej abolicji podatkowej. Rozprzestrzenianie się COVID-19 spowodowało, że niedociągnięcia rządzących w tej materii są dużo bardziej widoczne, aniżeli w normalnym codziennym trybie funkcjonowania państwa. Brak pomysłu na problem podatków i kryptowalut przerodził się w panikę. Odwlekanie sprawy „PCC od krypto” wydawało się rozsądne w swoim czasie, ale przez 2 lata stan taki wcale nie skutkował stabilizacją gruntu dla biznesu tego rodzaju w Polsce.

Fintek.pl alarmuje, po czym się wycofuje

Wczoraj portal Fintek.pl podał, że kryptowaluty zostaną ostatecznie objęte PCC. Z tego stanowiska szybko się jednak wycofał. Jak wynika bowiem z projektu udostępnionego na prawo.pl, w ramach Tarczy Antykryzysowej 2.0 w art. 13 planuje się rzeczywiście modyfikację art. 9 pkt 1 ustawy o PCC poprzez dodanie do listy tam się znajdującej punktu 1a) o brzmieniu: „sprzedaż i zamianę walut wirtualnych w rozumieniu art. 2 ust. 2 pkt 26 ustawy z dnia 1 marca 2018 o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (Dz.U. z 2019 r. poz. 1115 z późn. zm)”, ale jest to lista zwolnień z PCC. Zatem po wejściu nowej ustawy, sprzedaż i zamiana będą zwolnione od podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zaznaczyć trzeba, że to tylko projekt. Nie jest powiedziane, że za parę dni o czwartej rano nie przyjdzie nam powiedzieć, że autor wpisu na Fintek.pl przewidział przyszłość…

Więcej o tym, jak koronawirus uderzył w podstawy gospodarki UE, tutaj

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut