Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut

Powstanie Polski Akcelerator Blockchain!

Prawie 10 milionów złotych zostanie przeznaczone na powstanie Akceleratora Blockchain. Zyska na tym administracja państwowa, służba zdrowia i sektor naftowy.

18 listopada 2016 | 13:46

Technologia rozproszonych rejestrów otworzyła nowe możliwości nie tylko dla branży finansowej. Blockchain pozwala na stworzenie inteligentnych umów, systemów do głosowania, a także cyfrowej tożsamości. Banki i instytucje technologiczne z całego świata już od dawna pracują nad możliwymi zastosowaniami tej technologii. Na świecie powstało już wiele akceleratorów i centr blockchainowych, a od przyszłego roku również Polska będzie miała swój.

Polski Akcelerator Technologii Blockchain otrzymał wsparcie finansowe w wysokości 9 879 480 złotych w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2014-2020. Będzie on pracował nad zastosowaniami technologii w:

  • Administracji państwowej – eliminacja fałszowania dokumentów i e-maili, tożsamość cyfrowa, śledzenie przepływu podatków i składek, śledzenie wykorzystania środków publicznych, bezpieczny obieg faktur elektronicznych
  • Służbie zdrowia – stworzenie rejestru badań lekarskich
  • Sektorze naftowym – cyberbezpieczeństwo automatyki przemysłowej, rejestrowanie ubytków paliw

Blockchain jest technologią, na której działają kryptowaluty. Pod względem rozwoju rynku bitcoina Polska jest w pierwszej dziesiątce świata. Mamy też bardzo dobrych informatyków. Ale pod względem technologii blockchain byliśmy dotąd nawet za niektórymi krajami afrykańskimi. Mam nadzieję, że dzięki akceleratorowi – jednemu z kilkunastu na świecie i pierwszemu w tej części Europy – będziemy w stanie wkrótce podjąć rywalizację z najbardziej zaawansowanymi krajami na świecie.

Komentuje prof. Krzysztof Piech, szef Akceleratora i lider biznesowy grupy eksperckiej ?Blockchain i kryptowaluty?.

Blockchain i kryptowaluty

Grupa ?Blockchain i kryptowaluty? działa od kilku miesięcy w ramach ministerialnego programu ?Od papierowej do cyfrowej Polski?. W jej skład wchodzą eksperci z dziedzin takich jak prawo, ekonomia, kryptografia, oraz przedstawiciele biznesu. Celem grupy jest stworzenie warunków dla rozwoju innowacyjnych projektów związanych z technologią rozproszonych rejestrów i kryptowalutami, a także identyfikacja ich zastosowań w administracji i biznesie.

dr hab. Konrad Zacharzewski
Dr hab. Konrad Zacharzewski prezentuje Przegląd Polskiego Prawa w Kontekście Zastosowań Technologii Rozproszonych Rejestrów oraz Walut Cyfrowych, podczas konsultacji społecznych w Sejmie RP.

Do tej pory eksperci przygotowali już przegląd polskiego prawa w kontekście zastosowań technologii rozproszonych rejestrów oraz walut cyfrowych. Analiza pokazała, że obecnie nie ma konieczności podjęcia prac nad odrębnym aktem prawnym poświęconym blockchainowi i kryptowalutom, a ich zastosowanie jest w pełni legalne

W ramach dalszych prac podgrupa dedykowana stricte do kwestii prawnych ma przygotować: propozycje zmian aktualnych przepisów lub kierunków zmian aktualnych przepisów, które stanowią nieuzasadnione bariery dla konkretnych zastosowań blockchain

przeczytamy w odpowiedzi Ministerstwa Rozwoju i Finansów na interpelację nr 6655 złożoną przez Posła Mirosława Suchonia.

Efektem dalszych prac grupy będzie szereg korzyści takich jak stworzenie odpowiednich regulacji, a także zwiększenie bezpieczeństwa (technicznego, organizacyjnego, prawnego, finansowego, kryptowalutowego) funkcjonowania giełd, kantorów i operatorów płatności. Innymi z zadań jest dogonienie najbardziej zaawansowanych technologicznie  (pod względem zastosowań technologii łańcucha bloków) krajów na świecie, unowocześnienie administracji publicznej i ułatwienie digitalizacji zasobów informacji publicznej i prywatnej przy jednoczesnym zwiększeniu cyberbezpieczeństwa kraju.

Piaskownica regulacyjna

Jedną z innych inicjatyw ekspertów jest zapowiedziany przez wiceministra rozwoju Tadeusza Kościńskiego podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy projekt tzw. sandboxu regulacyjnego. Celem jest zmniejszenie obciążeń regulacyjnych wobec startupów zajmujących się technologiami finansowymi i doprowadzenie do dynamicznego rozwoju sektora FinTech. Rozwiązanie takie działa już między innymi w Wielkiej Brytanii, a opowiadał już o nim redaktor Rafał Prabucki:

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut