Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut

Beer and Bitcoin #7 – relacja ze spotkania

7 lipca 2016 | 09:00

27 czerwca 2016 roku w warszawskim Hackerspace odbyło się już 7 spotkanie z cyklu Beer and Bitcoin. I trzeba powiedzieć, że zasługuje ono na specjalne wyróżnienie, ponieważ okazało się prawdziwym sukcesem środowiska zwolenników kryptowalut. Zdjęcia z wydarzenia już publikowaliśmy, teraz czas na relację.

Patrząc na poprzednie warszawskie spotkania z cyklu Beer and Bitcoin, można powiedzieć jedno ? cieszyły się one różną frekwencją, niestety niektóre z nich okazywały się jedynie zbiorem kilkunastu działaczy zrzeszonych w różnych organizacjach lub po prostu pasjonatów bitcoina, a zatem byli to ludzie, którzy i tak już mają ugruntowaną wiedzę na temat krytpowalut. Krótko mówiąc, brakowało ?zwykłych? uczestników, czyli osób, które z takich spotkań mogą wynieść najwięcej ? tych, którzy dopiero raczkują w świecie kryptowalut i chcieliby dowiedzieć się różnych kwestii na ich temat. Wszak organizatorom takich spotkań chodzi przede wszystkim o zwiększenie liczby osób korzystających z kryptowalut. Trzeba powiedzieć, że tym razem było naprawdę nieźle w tej kwestii, ponieważ na siódmym spotkaniu z cyklu Beer and Bitcoin zjawiło się ponad 40 uczestników. Były to osoby w bardzo różnym wieku i o różnej znajomości świata kryptowalut.

Gdy o godz.19 głos zabrał Michał Czyżewski ze Stowarzyszenia Warszawski Hackerspace, pierwszy prelegent spotkania, uczestnicy spotkania zamienili się w słuch. Opowiedział on o samym Stowarzyszeniu ?Warszawski Hackerspace? i o tym, jakie korzyści daje wymiana know-how między członkami Stowarzyszenia. A owocuje ona m.in. wspólnymi projektami i zakładaniem innowacyjnych biznesów przez osoby ze Stowarzyszenia.

Następnie do mikrofonu podszedł Piotr Domownik, człowiek, który postanowił część pieniędzy na emeryturę odkładać w kryptowalutach. Osobiście odkłada 10 proc. pensji minimalnej w Polsce, czyli obecnie 185 zł miesięcznie, a łącznie kupuje za tę kwotę koszyk 4 kryptowalut z następującym stosunkiem: 45 proc. Bitcoin, 30 proc. Litecoin, 15 proc. Dash i 10 proc. Dogecoin. Szczegóły tej koncepcji można poznać na blogu Pana Piotra, bitfilar.pl.

Znając interpretację Sądu Najwyższego, zgodnie z którą składki ZUS nie są własnością obywateli i nie podlegają ochronie własności, wydaje się, że skorzystanie z rad Pana Piotra może mieć sens.

Kolejnym prelegentem był Kacper Wikło, twórca platformy getline.in, która swoim użytkownikom umożliwia wzajemne pożyczanie sobie bitcoinów. Przy czym cała idea projektu opiera się na wzajemnym zaufaniu członków społeczności Get Line ? chcąc komuś pożyczyć bitcoiny, możemy sprawdzić historię jego transakcji.

Jako ostatni mówca wystąpił Stanisław Wołoch ? prezes firmy Quark i Kantor Bitcoin Warszawa. Zaprezentował on swoje koncepcje na temat korzyści wykorzystania bitcoina ? to znaczy sektory, gdzie użycie bitcoin wiąże się raczej ze stratą kapitału, i tu podał m.in. inwestycje w kopalnie bitcoina, czy traktowanie tej kryptowaluty zasadniczo jako substytut waluty narodowej, oraz te, gdzie warto wykorzystywać bitcoin, chodziło np. o międzynarodowe transfery kapitału i zakup bitcoinów do wykorzystania na zagranicznych wycieczkach m.in. w krajach Afryki, gdzie o dziwo miejscowa ludność jest dobrze przygotowana do takich transakcji.

Do każdego z prelegentów na koniec ich wystąpień padało mnóstwo pytań z sali. Pan Stanisław zaprezentował też pierwszy w Polsce bankomat bitcoin. Następnie można było przejść do części mniej oficjalnej ? porozmawiać przy piwie, wymienić się doświadczeniami. Bardzo ciekawe, czy kolejne spotkanie Beer and Bitcoin także okaże się takim sukcesem ? tego się dowiemy już 9 lipca. Szczegóły na temat kolejnego spotkania znajdziecie na http://www.meetup.com/Warsaw-Bitcoin-Meetup-Group/events/232231717/

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut